Baromantika - Lenka Dusilová

12. července 2012 ve 20:00 hod., čtvrtek

Mercedes Forum Praha, Daimlerova 2, Prague 4 - Chodov

Cena vstupného: 250 Kč

Objednat

Texty:

Účinkující:

Lenka Dusilová

 

Lenka Dusilová za svou Baromantiku dostala Anděla. Vnitřně silná, neagresivní, příjemná a chytrá muzika nového alba i programu sestavy Lenky Dusilové nesporně přesvědčí, že právem. Její vyznění podtrhují výborní instrumentalisté z doprovodné kapely.  Beáta Hlavenková, Viliam Béreš a Patrick Karpentski jsou základem vyznění hudby, které doplňuje výrazná sestava hostujících muzikantů. Harfistka Hedvika Nouzová, rytmická trojice Miloš Dvořáček - Marta Minárik - Rasťo Uhrík, dále ještě Justin Lavash, Ema Brabcová-Ditrichová nebo Dorota Barová. A navíc, objeví se i Orchestr Berg. V současné době zřejmě není na tuzemské scéně zajímavější a ujasněnější sestava.


12.05.2012

Lenka Dusilová, podle Akademie populární hudby nejlepší česká zpěvačka loňského roku, vyrazila v pátek večer na turné ke svému loňskému albu Baromantika. Zahájila je v Eurocentru v Jablonci nad Nisou, v sále, ve kterém příchozí mohli sedět, stát i tančit.

 

Sama zpěvačka se při vystoupení zeptala, jestli se divákům dobře sedí, a oznámila, že je to vlastně taková zkouška pro to, jak by se mělo s návštěvníky nakládat při nadcházejících koncertech.

 

Položila těžkou otázku. Samotný koncert, na kterém ji doprovázela čtyřčlenná kapela znamenitých muzikantů (Beata Hlavenková, Patrick Karpentski, Viliam Béreš a Martin Novák), na ni odpověď nedal. Písničky z uvedeného alba jsou tak složité a mají tolik nálad a poloh, že v jednu chvíli svádějí k zasněnému poslechu, při němž je dobré vnímat především atmosféru a zvuky nástrojů, a ve chvíli jiné zase nutí k pohybu v někdy až nervním rytmu, který se v aranžích tu a tam objevuje.

 

Lenka Dusilová s sebou neveze jen tak obyčejný koncert. Přehraje na něm všechny skladby z alba, které má pro ni velmi osobní hodnotu. Funguje jako médium, jež divákům všechny komorní příběhy vypráví, zpívá a sděluje.

 

Spolu s kapelou přináší zážitek z hudby, z uměleckého díla. Písničky jsou náročné na poslech, přitom k němu naléhavě přitahují. Navíc se v duchu baromantických aranží nesou i skladby z minulých alb, které počet písní doplňují na sedmnáct.

 

Dusilová dokazuje, jak znamenitou zpěvačkou dnes je. Těžké party zvládá s naprostým přehledem, jakmile v intonaci lehounce poleví, hned to napraví, navíc úžasně využívá dynamických možností hlasu. To vše činí s nečekanou lehkostí.

 

Pokud bychom měli hledat problémy koncertu, nenajdeme je v interpretaci, byť ta byla pro hudební nezasvěcence velmi členitá, vzpouzející se tradiční představě o „rádiovém“ tvaru písničky. Poněkud nepříjemně dlouhé a prázdné byly pauzy mezi skladbami, což způsobila potřeba doladit nástroje (spravila by to přítomnost technika) a nastavit technologie tak, aby v danou chvíli pracovaly podle představ autorů. Možná by si koncertní provedení zasloužilo i nápaditější osvětlení, byť to jablonecké komorní mělo své opodstatnění už třeba jenom v tom, že nechtělo rozptylovat diváckou a posluchačskou pozornost.

 

Jinak to ale byl silný koncertní zážitek. V Lence Dusilové a její stávající hudební partě má česká scéna pozoruhodný úkaz, kterého si je třeba vážit.

 

Hodnocení 85 %

 

Autor: Jaroslav Špulák, Právo

Zdroj: www.novinky.cz