Dagmar Pecková a Libor Pešek

28. června 2012 v 19:00 hod., čtvrtek

Smetanova síň Obecního domu, nám. Republiky 5, Praha 1

Cena vstupného: 200 - 750 Kč

Objednat

Texty:

Účinkující:

Dagmar Pecková - mezzosoprán

Libor Pešek - dirigent

Český národní symfonický orchestr

 

Program:

 

Maurice Ravel: Šeherezáda, tři písně na verše T. Klingsora

Gustav Mahler: Rückert Lieder, pět písní na verše F. Rückerta

Maurice Ravel: Pavana za zemřelou infantku

Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll ,,Osudová"

 


28.06.2012

Praha - Na festivalu Prague Proms se dnes večer ve Smetanově síni pražského Obecního domu představí mezzosopranistka Dagmar Pecková a dirigent Libor Pešek, který povede Český národní symfonický orchestr (ČNSO). Návštěvníky koncertu čekají Ravelova, Mahlerova a Beethovenova díla.

 

Na programu koncertu budou tři písně pro zpěv a orchestr na verše Tristana Klingsora z díla Maurice Ravela Šeherezáda a pět písní na verše Friedricha Rückerta z Mahlerova Rückert Liede. Koncert doplní Ravelova Pavana za zemřelou infantku a Symfonie č. 5 c moll Osudová od Ludwiga van Beethovena. Pořadatelé prý letos záměrně Osudovou symfonii zařadili na program, aby se připojili "k množině skeptiků, kteří očekávají s koncem roku 2012 současně konec světa".

 

Letní hudební přehlídku zahájil 16. června koncert trumpetisty Nicholase Paytona, který zkomponoval skladbu přímo pro Prague Proms. Ve světové premiéře ji uvedl s ČNSO, rezidenčním tělesem festivalu, a big bandem Sv. Blažeje.

 

Posledním koncertem bude 21. července program s názvem Smrt v opeře. Zazní ojedinělá série árií končících slavné světové opery. ČNSO povede dirigent Marcello Rota, ze sólistů se představí například Eva Urbanová nebo Gianfranco Montresor. Podrobné informace jsou na webových stránkách www.pragueproms.cz.

 

Autor: ČTK

Zdroj: České noviny30.06.2012

Praha - Dlouhotrvající potlesk dnes na festivalu Prague Proms v Obecním domě v Praze ocenil mezzosopranistku Dagmar Peckovou a dirigenta Libora Peška, který vedl Český národní symfonický orchestr (ČNSO). Téměř zaplněná Smetanova síň vyslechla díla Maurice Ravela, písňovou tvorbu Gustava Mahlera a Symfonii č. 5 c moll od Ludwiga van Beethovena.

 

Pecková, která pro vystoupení zvolila zářivě červené šaty, zahájila koncert písní Asie od Maurice Ravela. Ze stejného Ravelova díla Šeherezáda na verše Tristana Klingsora ještě ve francouzštině zazpívala písně Kouzelná flétna a Lhostejný.

 

Koncert pokračoval Ravelovou Pavanou za zemřelou infantku. Poté se na jeviště vrátila Pecková, aby si vysloužila ovace za pět písní na verše Friedricha Rückerta od Gustava Mahlera. Postupně v němčině zazpívala písně Miluješ pro krásu?, Nenahlížej mi do mých písní, Dýchal jsem sladkou lipovou vůni, O půlnoci a Ztratil jsem se světu.

 

Po přestávce program otevřely známé tóny úvodu Beethovenovy Symfonie č. 5 c moll, jejíž název Osudová nepochází od autora a kterou spisovatel E.T.A. Hoffmann ocenil slovy: "I když v záhlaví symfonie není vyřčen žádný program, zdá se jeho myšlenka očividná. Směřuje ze tmy do světla, od osudových úderů stručně formulované první věty do triumfálního závěru v c dur."

 

Prague Proms je festival, který už poosmé nese název své inspirace - festivalu londýnského BBC Proms. Je to akce, která letní Prahu doplňuje sérií koncertů beroucích v úvahu roční dobu, naladění obyvatel i turistů. Festival podle jeho autorů zachovává nutnou kvalitu a přitom hledá atraktivní témata. Své místo má "čistá klasika" a vedle ní přesahy. Inspirace jazzové, muzikálové, filmové, prostě všechny obory hudby, jež pracuje s pojmem symfonická a přitom je zřejmě blíž širšímu vkusu.

Posledním koncertem bude 21. července program s názvem Smrt v opeře. Zazní ojedinělá série árií končících slavné světové opery. ČNSO povede dirigent Marcello Rota, ze sólistů se představí například Eva Urbanová nebo Gianfranco Montresor. Podrobné informace jsou dostupné na webových stránkách www.pragueproms.cz.

 

Autor: ČTK

Zdroj: České noviny
Fotogalerie/video ukázka